Dovolená

Hurá na Ibizu

Jde o jeden z významných španělských ostrovů, na který se sjíždějí turisté nejen z Evropy, ale i ze zbytku světa.
 V posledních letech je můžeme počítat v řádech milionů a to ještě celkem nedávno rozhodně v top žebříčku destinací nebyla.
Ibiza má pověst ostrova zábavy, kde se pořádají ty nejlepší a nekončící párty.
skalnaté pobřeží
Ale kromě pláží, kterých je více než 60, se vám tu nabízí malebná příroda, která přímo žadoní o dlouhé procházky, nebo velké množství památek, z nichž některé jsou zapsané na seznamu UNESCO.
Ibiza má bohatou a dlouhou historii. Ostrov byl osídlen už 2000 let př. n. l. Důkazem jsou skalní malby a megality. Kolem roku 700 př. n. l. tu Féničané založili přístav Ibes. Jedná se o dnešní hlavní město Eivissa (katalánsky) neboli Ibiza (španělsky). Později se název začal používat pro celý ostrov.
Osud ostrova se od 13. století pojí se španělskou korunou. Sice během zámořských objevů a koloniální expanze o ně zájem opadl, ale stal se útočištěm pirátů. Proto španělský král Filip II. rozkázal rozšířit maurské hradby Starého města.
Prohlídka vyjde asi na 2 hodiny.
skála na pláži
Jak si tu pochutnáte
Nenechte si ujít bylinný likér Hierbas ibicencas, který se tu vyrábí více než 200 let. Je z aromatických bylin – rozmarýnu, anýzu nebo tymiánu. Stejně jako v celém zbytku Španělska je i tady oblíbeným pitímsangria – směs vína ovocné drti a dalších ingrediencí.
Z jídel vám určitě zachutná bullit de peix – dušené rybí maso s bramborami, často přelité omáčkou z česnekové majonézy a rybího vývaru. Vývar bývá použitý i pro druhý chod – rybí rýži. Jako moučník si můžete dát typický flaó, což je místní cheescake s příchutí anýzu a máty.
Určitě vám bude chutnat Borrida de rajada – kousky rejnoka v česnekové omáčce s mandelmi.
Biofarmy
Jsou připravené a otevřené návštěvníkům ukázat své výpěstky a chovy zvířat. Populární farmou je Can Muson, kde vás rádi provedou a pořádají zde řadu zajímavých akcí. Farmy kromě prohlídek a workshopů nabízejí i ubytování.
Čtvrť Dalt Vila
Jedná se o zděný komplex tvořený bludištěm úzkých, strmých a dlážděných uliček. Při této procházce mějte na nohách pohodlné boty.
Čtvrť se nachází v historické části města. Je to zděný obvod stojící na kopci. Opevnění, které ji obklopuje, bylo postaveno v 16. století pod vládou císaře Karla V. Má rozlohu asi šedesát tisíc metrů čtverečních a připomíná nepravidelný heptagon. Je přístupná z okresu Marina, od parkoviště Soto Fosc a od parku Reina Sofía. Je to jediná renesanční tvrz v Evropě, která je stále kompletní.
Zátoka Port de Sant Miquel
Leží na severu ostrova a je považována za jednu z nejkrásnějších pláží na Ibize. Na vodě se houpají motorové čluny, plachetnice i luxusní jachty a nad vodou se tyčí skály a kopce porostlé borovicemi.
Počasí
Typické středomořské klima s příjemným vánkem, kde slunce svítí 300 dnů v roce. V létě se tu dočkáte teplot mezi 26-31°C a nikdy tu není vedro a dusno.
Neváhejte a rozjeďte se do míst, kde život plyne klidným pomalým tempem.

3.0
03