Dovolená

Poznejte naši zemi

Dnešní doba je krásná v tom, že nám nabízí nepřeberné možnosti cestování. Spousta lidí se chlubí tím, jakou strávili úžasnou dovolenou v Chorvatsku nebo i v Thajsku. Další zase viděli Grand Canyon nebo Las Vegas, jiní navštívili Island.
zámek Hluboká
Ale zeptejte se těchto lidí, jestli byli na Karlštejně. Jestli znají Prahu, naše hlavní město plné historických perel. Kdo z nich si vyšlápl na Sněžku, naši nejvyšší horu? Často se u těchto dotazů zarazíme, ale kdysi mi kdosi řekl, že než se člověk vypraví do zahraničí, měl by poznat svoji zemi. A ta naše toho nenabízí málo.

·         historie, památky
V České republice je spousta měst s krásnými historickými centry. Kromě dříve zmiňované Prahy nabízí krásná zákoutí třeba i historické centrum Brna. Opravdovou perlu ale najdete v Českém Krumlově, který je díky svému malebnému centru zapsaný do seznamu UNESCO.

Stejně tak je u nás množství více či méně udržovaných hradů a zámků. Každý si vzpomene na Karlštejn nebo Hlubokou, známým zámkem je Lednice. Občas se vyplatí vyrazit i na méně známá místa, která věhlas nahrazují nápaditým programem nebo muzejními exponáty.
děčínská vrchovina
·         příroda
Naše země má nespočet krásných míst, jen nám vedle fotografií palem na pláži moře možná nepřijdou tak úchvatná. Ale zajeďte si do Českého Švýcarska a navštivte soutěsky u Hřenska nebo Pravčickou bránu.

Každý snad zná Prachovské skály nebo Ardšpašsko, ale neméně impozantní skalní město představují Tiské stěny v krajinné oblasti Labské pískovce. Pokud nejste milovníkem výstupů, navštivte Lednicko-Valtický areál, kde si přijdou na své milovníci přírody, historie i kvalitního moravského vína.

·         technické zajímavosti
Snad nejznámější technickou památkou Moravy je přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně, která se nachází v Jeseníkách nedaleko Loučné nad Desnou. Elektrárna je jedním ze 7 divů Česka a při výstupu k horní nádrži si jistě přijdou na své i milovníci přírody.

Mezi zajímavosti tohoto typu u nás patří jistě i různá železniční muzea. Z oblasti železnic stojí jistě za zmínku například Jindřichohradecká úzkokolejka, která provozuje pravidelné linky na trasách Jindřichův Hradec-Obrataň a Jindřichův Hradec-Nová Bystřice. Na trati jezdí parní i dieselové lokomotivy.

·         rozhledny
V neposlední řadě je Česká republika zemí rozhleden. V posledních letech se vyrojili jako houby po dešti a rozhlednu naleznete snad na každé vyvýšenině, někdy si připadáte, že se jedná jen o nějaký posed. Ale obzvláště ty horské rozhledny Vám nabídnou nezapomenutelný výhled do okolí a často při dobré viditelnosti dohlédnete až do Alp.

Samostatnou kapitolou v této oblasti jsou nově vznikající stezky v korunách stromů, z nichž první u nás postavená je v Lipně nad Vltavou. Tyto stavby nabízí kromě úžasného výhledu i další atrakce nebo zajímavé informace.
 Pražský hrad
Prostě v naší zemi je co vidět, stačí jen otevřít oči. Pomocníkem Vám mohou být turistické servery, televizní pořady zaměřené na cestování po České republice nebo jen obyčejná mapa. Stačí chtít a mít oči otevřené!

Poznejte naši zemi
4 (80%)2