Životní styl

Práce vs. osobní život – jak se vracet domů s čistou hlavou

Možná jste již slyšeli za svou dosavadní kariéru spoustu vzletných pojmů jako je např. „worklife balance“ a jiné termíny, které nás čas od času upozorní na fakt, že bychom ve svém životě měli striktně oddělovat pracovní a osobní život. Ne vždy to však lze tak jednoduše provést.

půl šesté na mobilu

Zní to hezky, ale mnoho z nás jistě ví, že ve chvíli, kdy opouštíte svůj pracovní prostor, ať už je to před víkendem, nebo na konci jakéhokoli pracovního dne, mohou se vám některé věci, které jste za uplynulou dobu v práci řešili nadále motat v hlavě. Nutí vás to přemýšlet, zda jste na něco nezapomněli, zda jste odpověděli na všechny e-maily, odškrtali si v seznamu všechny úkoly, zavolali všem, kterým jste měli zavolat, a jestli jste si zalili před odchodem kanceláře všechny květiny.
nabízená pomoc

Jak to za takových okolností s největší pravděpodobností potom vypadá u vás doma? Přijdete z práce, pozdravíte své blízké, sdělíte si navzájem, jaký jste měli den. Dost už o práci a jdeme si užívat volného času? Bohužel ne. Ve spoustě případů to v praxi vypadá tak, že chodíme domů unavení, naštvaní, podráždění, a jsou věci, které si zkrátka ještě potřebujeme do-promyslet nebo usadit v hlavě myšlenky z ranní porady. Z toho důvodu nemáme kapacitu plně vnímat naše okolí, např. partnera, který má podobný problém a rád by si s námi popovídal. Anebo nesdílí naše trable a chtěl by jet v klidu na výlet a nechat práci prací. Jak na to, abyste se naladili na pozitivní volnočasovou vlnu hned po odchodu z práce?

·         Před odchodem si napište na papír vše, co se vám za onen den / týden povedlo úspěšně vyřešit.

·         Před odchodem si napište na papír vše, co se vám za onen den / týden vyřešit nepovedlo a proč.

·         V kolonce nevyřešených úkolů zaznamenejte datum, kdy podniknete další krok k jeho splnění. (Pozor! Tento krok musí být naplánován na pracovní dobu, nikoli na volný čas!)

·         Pracovní počítač i mobilní telefon nechejte v kanceláři. (Pokud nemáte v pracovních povinnostech nějakou pohotovost.) Doma by vás pouze rozptylovaly a připomínali vám pracovní záležitosti.

·         Než dojdete domů, sestavte si v hlavě souhrn onoho dne / týdne, který bude mít takovou formu a délku, která vám samotným bude připadat dostatečně konverzačně snesitelná (ano, klidně si ji můžete zkusit sami sobě převyprávět), a tu potom prezentujte svému partnerovi nebo jakékoli blízké osobě, se kterou sdílíte informace o svém životě.

·         Vyslechněte si názor někoho jiného. Máte-li neodkladné starosti, na které nedokážete přestat myslet, svěřte se a vyslechněte si zpětnou vazbu od blízké osoby. Možná vám to otevře nové dveře k řešení problému. Tímto však diskuzi uzavřete (i ve své hlavě) a nezabíjejte čas řešením maličkostí, se kterými ve volném čase stejně nic neuděláte.