Výrobky

Vybíráme praktické a levné sedací vaky

.

Materiál potahu

Polyester – velmi příjemný na dotek, i když ve srovnání s jinými materiály, např. s nylonem, je povrch poněkud hrubší a tím pádem se také hůře udržuje v čistotě. Patří však k nejčastěji vyhledávaným typům – sedací vaky levně.
Nylon – vyniká extrémními vlastnostmi, jako je pevnost a houževnatost a velice snadná údržba. Ani po několika letech se jeho povrch nezdá opotřebovaný, nečistota se snadno odstraní jemným kartáčkem nebo hadříkem a především je nylonový povrch vodě odolný. Povrch je dostatečně vrásčitý, aby se nelepil na kůži a nedocházelo k nepříjemnému propocení.

tkanina

Přírodní kůže – materiál špičkové kvality, ovšem na úkor vysoké ceny. Z tohoto důvodu vyrábí sedací kožené vaky jen několik producentů v Evropě. Výhodou je značný komfort, nevýhodou naopak vyšší nároky na údržbu.
Koženka – od přírodní kůže se na první pohled nedá téměř rozeznat a vyrábí se v mnoha barevných variacích, které snadno sladíte s nábytkem, malbou a podlahovou krytinou. Moderní výrobky z koženky se snadno udržují v čistotě a jsou velmi pohodlné a příjemné na dotek.

Bavlna, Alcantara, Manchester – velice působivé, překrásné a nesmírně příjemné, ale pouze do domácností, kde se nepohybují kočky, psi, králíci, fretky a další mazlíčci, jejichž drápky natropí na sedacím vaku znatelné rýhy. Navíc se odtud velmi špatně odstraňují jemné chloupky zvířecí srsti.

.

Výplň

Výplni vaků bychom měli věnovat ještě větší pozornost, než materiálu potahu. Ta je totiž rozhodujícím kritériem trvanlivosti a účelnosti. Dříve se používal především obyčejný polystyren ve formě drti, který však nebyl tvrzený a časem se deformoval, navíc se nepravidelné polystyrenové kousky neustále přesýpaly a nedokázaly se přizpůsobit tvaru těla při dosednutí.

sedací vak

Dnes se již převážně jedná o výplně z EPS – je to speciální tvrzený polystyren ve tvaru pravidelných kuliček jednotné velikosti od 1 do 6 mm v průměru. Velké kuličky časem mohou slehnout, ale lépe se přizpůsobují tvaru těla a posezení na nich je měkčí, než u milimetrových mikrokuliček. Výplň musí být nehořlavá a musí vyhovovat normativům EU ohledně požadavků na zdravotní způsobilost pro dospělé osoby i děti.

Vybíráme praktické a levné sedací vaky
5 (100%)1
.